Healthy Foods That Cost Pennies

Apr 18, 2013 by


Healthy Foods That Cost Pennies




Most of us want to save money on our grocery bills. But far too many of us don’t know there are healthy foods that cost pennies in the very same grocery store we visit weekly.

You obviously can perform your own research and find more than the dozen this article mentions. In fact, this author encourages you to do exactly that.

Start looking at your health through a different lens. The facts are you can save money and you can tip your overall diet into the healthy region of the meter at the same time. Healthy foods that cost pennies are the catalyst.

The prices quoted after each food are average prices. They may vary where you live.

Lentils are high in fiber and protein which means they are good for your heart. A 1 cup serving costs 15¢. They also save you time because they cook up in 15 to 30 minutes and don’t have to be presoaked.

Another one of the healthy foods that cost pennies is oats. A one-third cup costs approximately 10¢. Oats are a great way to get soluble fiber in your diet. 5 to10 grams a day of soluble fiber could drop your LDL cholesterol.

I was surprised to learn some people have never heard of kale even though it is one of those healthy foods that cost pennies. A 1 cup serving is about 60¢. For this price you get 10 times the daily value of bone-healthy vitamin K and 3 times the daily value of vitamin A.

Almost everyone loves almonds and that is a good thing. A 1 oz. serving is about 63¢. A 1-ounce serving which is about 23 nuts has 37 percent of your daily value for vitamin E.

Tea is the drink of the British. However it is one of those healthy foods that cost pennies and maybe should enjoy a larger role in American diets as well. 1 tea bag will cost you 10¢. The beauty of tea is that both green and black tea is loaded with antioxidants.

Oranges are probably already known as one of the healthy foods that cost pennies. 1 orange will set you back about 34¢ but you can get an entire days worth of vitamin C in a single orange.

I bet you never considered tuna part of the healthy foods that cost pennies. You should because they also have the omega-3s that are touted for good health. Tuna will set you back about 48-77¢ per can.

You probably already give your kids peanut butter. You might want to join them in this delicious treat as the cost per 2 tbsp. serving is only 21¢. Healthy foods that cost pennies are allowed to be treats as well. Peanut butter is said to improve cholesterol and lower the risk of heart disease.

Apples are a favorite one of the healthy foods that cost pennies. 1 apple costs about 28¢. Apples aren’t rich in any one vitamin but research show apples have heart benefits plus fill you up better than processed sugar sweets.

Eggs are probably the mainstay of American breakfasts and have been knocked and praised. They cost about 17¢ each and are low in calories while packing a lot of nutrition.

1 cup of carrots costs about 32¢ and is one of those healthy foods that cost pennies. They deliver beta carotene and about 4 times the DV of vitamin A.




Cabbage is an excellent source of vitamins C and K but isn’t too high on American servings even though 1 cup is about 27¢. This is another one of the healthy foods that cost pennies given it also delivers detoxifying sulfur compounds and is low in calories.

If you can’t find at least three different food items on this list of healthy foods that cost pennies, you are not trying. Besides the fact they are good for you they taste delicious as well.


Leave a Reply

Your email address will not be published. Required fields are marked *

You may use these HTML tags and attributes: <a href="" title=""> <abbr title=""> <acronym title=""> <b> <blockquote cite=""> <cite> <code> <del datetime=""> <em> <i> <q cite=""> <strike> <strong>